لوله بدون درز(مانیسمان)

لوله های مانیسمان  با نام  بدون درز نیز شناخته می شوند لوله بدون درز آن دسته از لوله های فولادی گفته می شود که در فرآیند تولید آن از روشهای جوش فلرات استفاده نمی شود و تفاوت دیگر آنها  مواد اولیه تولیدی آن ها می باشد روند تولید لوله ای درزدار به صورت برش ورق و شکل دهی و جوش و سرانجام غلطک است ولی در تولید لوله های مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده می شود که در صنایع مختلف به لحاظ متریال و مواد اولیه  با کیفیت بهتر و همچنین یکنواختی بیشتر را به همراه دارد.

لوله های بدون درز توسط سوراخ کردن یک شمش استوانه ای ایجاد میشوند و بنا براین معمولا در بازار ایران نهایتا تا سایز 24 اینچ موجود است و برای سایزهای بالاتر از آن از لوله های درز مخفی استفاده می شود.

لوله های درز مخفی لوله هایی هستند که از خم کردن ورق ساخته میشوند و سپس درز آنها بصورت خیلی دقیق جوش داده و پوشیده می شود. 

 

لوله های فولادی مورد استفاده درصنعت نفت و گاز و پتروشیمی

1-استاندارد ساخت – تست وابعاد مطابق استاندارد API 5L و یا IPSm-pi-190  و یا ASTM A106 و یا 53 ASTM A می باشد.

2 -جنس لوله ها :جنس لوله ها فولاد کربنی می باشد که براساس استانداردهای فوق در گریدهای B,X42,X46,X52,X56,X60,X65,X70,X .., 80
براساس استاندارد API لوله ها دردورده PSL1 و 2 PSL می باشد که رده 1 برای گریدهای بالایX 42 منطقه جوش نیاز به عملیات حرارتی دارد و رده 2 برای همه گریدها نیاز به عملیات حرارتی در منطقه جوش می باشد. 

لوله های بدون درز ایرانی-چینی و اکراینی بر اساس سایز های زیر موجود می باشند:

لوله مانیسمان 1/2 اینچ، لوله مانیسمان 3/4 اینچ، لوله مانیسمان 1 اینچ، لوله مانیسمان 1/2 1 اینچ، لوله مانیسمان 2 اینچ،لوله مانیسمان 1/2 2 اینچ، لوله مانیسمان 3 اینچ، لوله مانیسمان 4 اینچ، لوله مانیسمان 5 اینچ، لوله مانیسمان 6 اینچ، لوله مانیسمان 8 اینچ، لوله مانیسمان 10 اینچ، لوله مانیسمان 12 اینچ، لوله مانیسمان 14 اینچ،لوله مانیسمان 16 اینچ، لوله مانیسمان 20 اینچ، لوله مانیسمان 24 اینچ

 

محصولات مشابه: لوله آتشخوار